نحوه باز کردن کولر اسپیلت در 6 مرحله

نحوه باز کردن کولر اسپیلت در 6 مرحله

برخی از مواقع لازم است که شما کولر اسپیلت را باز کنید. دلایلی مانند تعمیر و تعویض از عمده ترین دلایل باز کردن کولر گازی محسوب میشود. نحوه باز کردن کولر اسپیلت بسیار مهم است زیا نباید در حین پایین آوردن و جابجایی آسیبی به آن وارد شود. در این مقاله به روش صحیح انجام این کار خواهیم پرداخت تا بتوانید کولر را بدون هیچ صدمه ای باز کنید. در صورت درخواست اعزام کارشناس یا مشاوره رایگان در خصوص خدمات تعمیر کولر گازی و نصب کولر گازی با مشاوران ما تماس بگیرید.

نحوه باز کردن اسپیلت چگونه است؟ 

به مرور زمان بر اثر استهلاک و خرابی قطعات نیاز به باز کردن اسپیلت دارید. نحوه باز کردن اسپیلت بسیار مهم است و در این خصوص باید نکات مهم را رعایت کنید. علاوه بر خرابی قطعات ممکن است کولر شما قدیمی شده باشد و بخواهید که آن را به طور کلی تعویض کنید . قبل از باز کردن اسپیلت باید اقدام به جمع آوری گاز آن کنید تا در حین جابجایی به دلایل مختلفی اعم از آسیب دیدن لوله ها گاز و نشتی, گاز کولر تخلیه نشود. در مقاله ای تحت عنوان ” راهنمای کامل بهترین روش جمع کردن گاز کولر اسپیلت ” به نحوه صحیح این کار پرداختیم و اشاره کردیم که برای انجام این مرحله باید ابزارهایی شامل گیچ و آچار آلن را در اختیار داشته باشید تا جمع آوری گاز کولر به نحوه صحیحی انجام شود.

نحوه باز کردن کولر اسپیلت

 مرحله اول 

در مرحله اول باید گاز کولر را جمع آوری کنید تا در حین جابجایی دچار آسیب و تخلیه گاز نشود.بدین منظور میتوانید ابتدا کولر گازی را به مدت 15 دقیقه در حالت سرمایش روشن کنید و بعد از گذراندن 15 دقیقه که سیکل تبرید کامل شد اقدام به باز کردن درپوش بر روی کندانسور یا پنل بیرونی کنید. بر روی پنل بیرونی شیر سرویس وجود دارد که باید درپوش آن را باز کنید و شیلگ گیج را به این شیر متصل کنید. پس از اتصال باید با نگاه کردن به گیج همزمان لوله رفت را ببندید. زمانی که فشار گیج به 10psi رسید باید لوله رفت کاملا بسته شده باشد. سپس به سراغ لوله برگشت بروید و با نگاه کردن به گیج بستن لوله را شروع کنید و زمانی که فشار پیچ به زیر صفر و حالت وکیوم رسید باید لوله برگشت کاملا بسته شده باشد. بعد از بسته شدن لوله برگشت باید کولر گازی بلافاصله خاموش شود.

مرحله دوم 

بعد از جمع آوری گاز کولر طبق مراحلی که در بالا اشاره کردیم باید به سراغ قطع کردن برق بروید. برخی از افراد تصور میکنند که با کشیدن برق پنل داخلی برق قطع خواهد شد در وصرتی که این طور نیست. زیرا پنل بیرونی یا کندانسور نیز دارای برق است و برای اینکه برق در هر دو پنل قطع شود باید به سمت کنتور بروید و برق را از آن جا قطع کنید.

 

مرحله سوم 

بعد از قطع کردن و کشیدن تمام سیم های برق از جعبه برق اسپیلت باید اقدام به باز کردن پیچ های آن کنید. در مقاله ای تحت عنوان ” راهنمای گام به گام آموزش نصب کولر گازی” به نحوه نصب آن اشاره کردیم و با خواندن آن مطلب متوجه خواهید شد که بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی با چند پیچ و رولپلاک در محل نصب میشوند و باز کردن آن ها نیز بسیار ساده است. با در دست داشتن چند پیچ گوشتی اقدام به باز کردن پیچ های پنل داخلی کنید.

مرحله چهارم

نحوه باز کردن اسپیلت به این گونه است که با در دست داشتن آچار فرانسه باید مهره های نگه دارنده پنل را باز کنید. به این مهره ها فیتینگ گفته میشود. در هنگام باز کردن مهره های فیتینگ باید بسیار مراقب لوله ها باشید. زیرا هر گونه ضربه به لوله ها موجب خمیدگی یا سوراخ شدن آن ها میشود. اگر در مرحله اول اقدام به جمع آوری گاز کولر نکرده باشید در این مرحله احتمال آسیب به لوله ها و تخلیه گاز به شدت افزایش پیدا میکند. پس از باز کردن مهره ها باید با دو دست پنل را به طرف بالا بکشید و از روی سینی جدا کنید و با اختیاط بر روی زمین بگذارید.

 

نحوه باز کردن کولر اسپیلت

 

مرحله پنجم 

بعد از باز کردن و پایین آوردن پنل داخلی باید به سراغ پنل خارجی بروید. در این مرحله باید تمام کابل های برق را از پنل خارجی یا کندانسور باز کنید به نحوی که هیچ جریان برقی در آن وجود نداشته باشد. سپس به کمک آچار فرانسه مهره های بسته شده را باز کنید و لوله ها را از پنل خارجی جدا کنید. این کار نیز باید با احتیاط تمام انجام شود زیرا لوله های کندانسور نیز بسیار آسیب پذیر هستند. نکته مهمی که باید در جدا کردن کندانسور در نظر داشته باشید این است که اگر پنل خارجی در مکانی نصب شده باشد که بالاتر از پونیت داخلی بود باید از یک نردبان کمک بگیرید. نکته ای که باید در حمل کندانسور در نظر بگیرید این است که یک طرف آن از طرف دیگر سنگین تر است. این مساله به دلیل وجود موتور در یک طرف کندانسور می باشد.

مرحله ششم 

در مرحله آخر میتوانید جای پیچ و رولپلاک هایی که بر روی دیوار باقی مانده است به وسیله فوم تزریقی پر کنید. اما اگر میخواهید که کولر جدیدی را جایگزین کولر قبلی کنید نیازی به این کار نیست.

 

نحوه باز کردن کولر اسپیلت

نکات مهم در نحوه باز کردن اسپیلت 

  • اگر تا کنون کولر اسپیلت را باز نکرده اید بهتر است که از یک متخصص کمک بخواهید. زیرا انجام این کار به وسیله ممکن است آسیبی جدی به دستگاه وارد کند.
  • رعایت اصول ایمنی یکی از پایه های انجام کارهای فنی محسوب می شود.
  • نحوه باز کردن اسپیلت کاری یک نفره نیست. پس حتما در انجام کار یک همراه با خود داشته باشید.
  • در صورت بروز هر مشکلی با متخصصین و تکنسین ها تماس بگیرید.
[تعداد: 1   میانگین: 4/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

10 + 13 =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴