راهنمای کامل بهترین روش جمع کردن گاز کولر اسپیلت

راهنمای کامل بهترین روش جمع کردن گاز کولر اسپیلت

نحوه جمع کردن گاز کولر اسپیلت 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت برای مواقعی مانند جابجا کردن آن استفاده میشود . با این کار میتوانید از خالی شدن گاز و آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید. با جمع کردن گاز کولر اسپیلت بعد از جابجایی و نصب مجدد میتواند اقدام به گاز گیری کنید. در این مقاله به انجام صحیح جمع کردن گاز می پردازیم. همچنین می توانید برای درخواست اعزام کارشناس و یا هر گونه مشاوره در مورد تعمیر کولر گازی و یا نصب کولر گازی با کارشناسان ما در تماس باشید.

در مواقعی مانند جابجا کردن کولر گازی باید ابتدا اقدام به جمع کردن گاز کولر اسپیلت کنیم زیرا در حین جابجایی ممکن است به لوله ها ضربه ای وارد شود و این ضربه منجر به آسیب دیدگی و در نهایت نشتی و تخلیه گاز شود. تخلیه گاز کولر نیز موجب ایجاد مشکلات عدیده ای مانند گرم شدن باد کولر گازی , برفک زدن کولر و…. شود. پس باید قبل از جابجایی و نصب مجدد کولر به طرزی صحیح گاز آن را جمع آوری و بعد از نصب اقدام به تزریق گاز به لوله ها کنیم. به این روش پمپ دان نیز گفته میشود.

 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت 

بهترین روش برای جمع کردن گاز کولر اسپیلت 

روشن کردن کولر  

برای جمع کردن گاز کولر اسپیلت باید کولر گازی  را روشن کنید. حتما این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اگر کولر گازی دارای دو حالت سرمایشی و گرمایشی است باید بر روی حالت سرمایشی روشن شود. زیرا روشن شدن کولر در این حالت موجب میشود که عملیات جمع کردن گاز بهتر انجام شود و سیکل تبرید کامل میشود. 15 دقیقه صبر کنید تا کولر به کار خود ادامه دهید. سپس به سراغ مرحله بعد بروید. برای آشنایی بیشتر  با نحوه عملکرد کولر اسپیلت می توانید مقاله اسپیلت چیست را بخوانید.

باز کردن درپوش 

بر روی پنل بیرونی یا کندانسور شیری به نام شیر سرویس وجود دارد. بعد از 15 دقیقه که سیکل تبرید کامل شد باید به سراغ پنل بیرونی بروید و درپوش شیر سرویس را باز کنید.

اتصال شیلنگ گیج به شیر 

در این مرحله باید بعد از باز کردن درپوش شیر سرویس , شیلنگ گیج را در حالتی که کاملا بسته باشد به شیر سوزنی لوله برگشت یا همان لوله ضخیم شیر سرویس متصل کنید. این اتصال باید به دقت انجام شود تا عملیات انتقال گاز به خوبی صورت پذیرد.

 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت 

بستن لوله رفت

برای اتصال شیلنگ گیج به شیر سرویس باید از آچار آلن کمک بگیرید. آچار آلن یکی از ابزارهای مورد نیاز و ضروری برای هر تعمیرکار و تکنسینی به شمار می رود و بسیاری از کارهای حساس در تعمیر و راه اندازی کولر گازی اسپیلت به وسیله آن انجام میشود. برای اتصال شیلنگ به شیر سرویس نیز باید از این آچار استفاده کرد. این آچار با توجه به ظرفیت کولر گازی دارای اندازه های متفاوتی است. با کمک اچار آلن باید شیر نازک را ببندید. به شیر نازک شیر رفت هم می گویند. همزمان با بسته شدن شیر نازک به عقربه گیج نگاه کنید. عقربه در حال کاهش است. زمانی که درجه به 10psi رسید باید شیر رفت کاملا بسته شده باشد.

بستن شیر برگشت

اکنون نوبت به بستن شیر برگشت یا لوله ضخیم می رسد. بعد از بستن شیر رفت باید اقدام به بستن شیر برگشت نیز کنید. بدین منظور در حالی که دارید لوله را میبندید به گیج نگاه کنید. زمانی که فشار گیج به زیر صفر رسید و وکیوم در حال پایین آمدن بود باید شیر را کاملا بسته باشید. بلافاصله بعد از بسته شدن لوله ضخیم باید اقدام به خاموش کردن کولر گازی اسپیلت کنید. بعد از خاموش کردن کولر شما توانسته اید گاز کولر را به خوبی جمع آوری کنید و خیال خود را از بابت تخلیه گاز کولر حین تعمیر و یا جابجایی راحت کنید. در این مرحله میتوانید لوله کندانسور و اواپراتور را باز کنید و عملیات مورد نظر خود را بر روی کولر انجام دهید. اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که بعد از جمع کردن گاز کولر باید همچنان نیز مراقب لوله ها باشید.

جمع آوری گاز کولر بدون ابزار 

بسیاری افراد مبتدی که میخواهند اقدام به جمع آوری گاز کولر گازی کنند با ابزارهای این حوزه آشنایی ندارند. به طور مثال نحوه کار با دستگاه گیج را نمیدانند . به این افراد توصیه میشود که اگر میخواهید بدون ابزار گیج گاز کولر را جمع آوری کنید میتوانید ازآچار آلن استفاده کنید.

نحوه جمع آوری گاز کولر با آچار آلن 

برای جمع آوری گاز کولر اسپیلت بدون گیج کافی است که کولر گازی را در حالت سرمایش روشن کنید و منتظور بمانید تا 15 دقیقه کار کند و سیکل تبرید آن کامل شود. سپس درپوش شیر سرویس را که بر روی پنل خارجی یا کندانسور وجود دارد باز کنید. در این هنگام باید شیر رفت را ببندید و حدودا 30 ثانیه منتظور بمانید و سپس اقدام به بستن شیر سرویس برگشت کنید. بعد از اینکه هر دو شیر را کاملا بستید میتوانید کولر اسپیلت را خاموش کنید.

 

جمع کردن گاز کولر اسپیلت نکته مهم  

گیج ابزاری بسیار مهم در تشخیص ظرفیت کولر گازی است و جمع آوری گاز کولر بدون این ابزار اصلا روش صحیحی نیست. به شما پیشنهاد میکنیم برای این کار یا با نحوه کار کردن با ابزار گیج آشنا شوید یا عمل جمع آوری گاز کولر را به دست افراد متخصص و تکنسین ها بسپارید.

سخن پایانی 

اگر بعد از بستن شیر رفت و برگشت کولر را خاموش نکردید و کولر همچنان به کار خود ادامه داد موجب آسیب های جدی به کولر و قطعات آن خواهد شد. این آسیب که در بخش کمپرسور رخ میدهد موجب افزایش هزینه های گزاف برای شما خواهد شد.

در هنگام جمع آوری گاز کولر حتما فردی را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا بعد از بستن شیرها بتواند اقدام به خاموش کردن کولر گازی کند.

[تعداد: 3   میانگین: 3/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

3 + 10 =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴