نحوه شستن موتور اسپیلت

نحوه شستن موتور اسپیلت

یکی از بهترین مدل های کولر گازی , مدل اسپیلت است که شامل دو بخش داخلی و بیرونی می باشد. کولر گازی اسپیلت مانند تمام کولرهای گازی دوتکه در بخش بیرونی موتور دستگاه قرار دارد که حداقل سالی یکبار باید اقدام شستن آن کرد و یا اگر نیاز به تعمیر دارد باید اقدام به تعمیر کولر گازی کرد. اما نحوه شستن موتور اسپیلت بسیار مهم است زیرا رسیدن کوچکترین آسیبی به آن موجب هزینه های گزاف برای شما خواهد شد. در این مقاله به نحوه شستن موتور اسپیلت خواهیم پرداخت و نکات مهم در این باره را به شما عزیزان خواهیم گفت.

 

نحوه شستن موتور اسپیلت

نحوه شستن موتور اسپیلت به چه صورت است؟ 

نحوه شستن موتور اسپیلت اهمیت زیادی دارد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تا به حال این کار را انجام نداده اید اصلا نگران نباشید زیرا مقاله ای که در اختیار شما قرار داده ایم به گونه ای است که حتی شما هم میتوانید اقدام به شستن موتور اسپیلت کنید بدون آن که آسیبی به آن وارد شود. اما قبل از اقدام به شستن موتور کولرهای دوتکه باید نکته مهمی را مد نظر داشته باشید.

دلایل شستن موتور اسپیلت 

همانطور که بارها در مقاله های پیشین اشاره کردیم شستن موتور اسپیلت دارای مزایای زیادی است :

افزایش راندمان 

افزایش راندمان اولین نتیجه در شستن و سرویس کولر است. اگر میخواهید راندمان کولر گازی بالاتر برود باید حداقل سالی یک یا دوبار اقدام به سرویس پنل بیرونی آن کنید.

افزایش سرمایش و گرمایش 

فارغ از اینکه کولر گازی شما دارای یک سیستم برای سرمایش و یا دو سیستم برای سرمایش و گرمایش است , شستن موتور آن موجب خواهد شد که سرمایش و گرمایش دستگاه بهتر شود و عملکرد صحیح تری در نحوه ارائه هوای خنک داشته باشد.

کاهش صدا 

صدای کولر گازی یکی از آزاردهنده ترین صداهاست. اگر به طور دوره ای موتور کولر اسپیلت را سرویس کنید و آن را بشوئید موجب کاهش صدای تولید شده از آن خواهید شد و این مساله آسایش ساکنین را به همراه خواهد داشت.

کاهش مصرف برق

بعد از اینکه موتور کولر گازی را سرویس کردید و موجب افزایش راندمان آن شدید موجب خواهد شد که مصرف برق نیز کاهش یابد . زیرا هر وسیله برقی اگر در بهترین حالت خود باشد برق کمتری را مصرف میکند.

نکته مهم قبل از شستن موتور اسپیلت 

قطع برق

کولر گازی یک وسیله برقی است . اگر آب را بر روی وسیله ای که به برق متصل است بریزید موجب برق گرفتگی خواهد شد. پس قبل از هر کاری برق کولر را قطع کنید تا هیچ گونه اتصالی به وجود نیاید.

وسایل مورد نیاز برای شستن موتور اسپیلت  

فشار آب ( کارواش خانگی یا شیلنگ پرفشار )

برس نرم

توجه و دقت کافی !

چگونگی شست و شوی موتور اسپیلت 

اگر تا به حال سرویس کولر گازی را انجام داده اید و تجربه کافی در این خصوص دارید میتوانید درب بالای کندانسور را باز کنید و کویل های آن را با کارواش خانگی یا شیلنگ آب پر فشار بشوئید. بعد از تمیز شدن آن ها به سراغ جعبه برق بروید. خاک هایی که بر روی جعبه هستند را به خوبی تمیز کنید و برای اینکه لرزش دستگاه از بین برود تمام پیچ هایی که سیم های برق با آن ها نگه داشته میشوند را به وسیله پیچ گوشتی محکم ببندید. بعد از انجام این کار میتوانید درب بالای کندانسور را به حالت قبلی ببندید.

نحوه شستن موتور اسپیلت

 

اگر تا به امروز تجربه ای در خصوص سرویس پنل بیرونی نداشته اید نیازی به باز کردن درب کندانسور ندارید. فقط کافیست کارواش خانگی یا شیلنگ را بر روی آن بگیرید تا تمام کثیفی ها تمیز شود. میتوانید از برس نرم نیز استفاده کنید.

 

نحوه شستن موتور اسپیلت

نکته مهم در حین شستن موتور اسپیلت 

در حین استفاده از فشار آب و برس دقت کنید. یکی از حساس ترین قطعات کولر فن های آن است. اگر فشار آب را به صورت اوریب بگیرید به طوری که فن ها خم شوند باعث ایجاد هزینه گزافی خواهید شد و باید کولر را تعمیر کنید. اما نگران موتور فن نباشید زیرا در برابر آب مقاوم است و عایق می باشد.

بعد از شستن موتور اسپیلت آن را به سرعت روشن نکنید. باید چند ساعت صبر کنید تا موتور به خوبی خشک شود زیرا روشن کردن اسپیلت در حالتی که آب درون موتور است کاری بسیار خطرناک می باشد و احتمال خطر برق گرفتگی را افزایش میدهد.

اگر کولر بعد از روشن شدن نشتی داشت چه کار کنیم؟ 

در برخی از مواقع پیش می آید که بعد از سرویس موتور اسپیلت و روشن کردن آن شاهد ریزش آب از پنل داخلی هستید. این مساله به چند دلیل اتفاق می افتد :

چک کردن مسیر تخلیه آب 

حتما بعد از سرویس موتور کولر باید مسیر تخلیه آب را بررسی کنید. زیرا اگر اسپیلت دچار نشتی و آب ریزی بود باید مشکل را به سرعت برطرف کنید.

مسدود شدن ناودانی 

دومین موردی که ممکن است موجب ریزش آب از پنل داخلی کولر شود این است که ناودانی مسدود است. ناودانی ممکن است به هر دلیلی مانند تجمع گرد و خاک و… دچار انسداد شود. با شستن این بخش میتوانید مشکل را برطرف کنید.

کمبود گاز مبرد 

اما یکی از دلایل مهم در آب ریزی پنل داخلی کولر کمبود گاز کولر است. کمبود گاز را در آخرین مرحله بررسی کنید زیرا ممکن است دلیل آب ریزی بسیار ساده و جزو دو مورد بالا باشد.

 

نحوه شستن موتور اسپیلت 

کلام آخر ! 

اگر در سرویس کولر گازی دقت کافی را به خرج ندهید موجب آسیب رساندن به آن خواهید شد. کولر گازی یکی از گران ترین وسایل برقی خانگی است و اگر به دلیلی دچار آسیب شود هزینه سنگینی را بر روی دست شما خواهد گذاشت. بهتر است قبل از اقدام بهشستن موتور اسپیلت , پنل داخلی و فیلترهای آن را نیز به خوبی بشوئید و تمیز کنید تا راندمان دستگاه افزایش بالاتری داشته باشد. در صورت بروز هر گونه مشکل حتما با تکنسین ها و متخصصان امر تماس بگیرید و خود اقدام به تعمیر آن نکنید زیرا ممکن است آسیب بیشتری به دستگاه وارد شود.

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

پنج × یک =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴