آموزش طریقه شستن کولر اسپیلت و نکات مهم آن

آموزش طریقه شستن کولر اسپیلت و نکات مهم آن

چرا طریقه شستن کولر اسپیلت به طور صحیح مهم است؟

با گرم تر شدن هوا نیاز مردم به استفاده از کولرهای گازی بیشتر شده و به همین دلیل این نوع از کولرها کاربرد زیادی در بین مردم دارند. اما با گذشت زمان کولرها نیاز به سرویس و شستشو پیدا میکنند. آیا با طریقه شستن کولر اسپیلت آشنا هستید؟ آیا میدانید که بهترین روش برای شستن آن چه روشی است؟ در این مقاله به طریقه شستن کولر اسپیلت خواهیم پرداخت. برای مشاوره رایگان تعمیر کولر گازی و یا نصب کولر گازی با کارشناسان ما در تماس باشید. 

همان طور که میدانید کولرهای گازی اسپیلت ( سرمایشی و گرمایشی ) از دو بخش تشکیل شده اند که شامل یونیت داخلی و یونیت خارجی میشود. به همین دلیل طریقه شستن کولر اسپیلت بسیار مهم است و در هنگام انجام این کار باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید تا آسیبی به دستگاه وارد نشود. در شستن کولرهای اسپلیت باید یونیت داخلی و یونیت خارجی به طور همزمان شسته شوند تا راندمان کولر گازی افزایش پیدا کند. اما چه دلایلی موجب کثیف شدن یونیت ها می شود؟

 

طریقه شستن کولر اسپیلتعوامل کثیف شدن یونیت داخلی اسپیلت

عوامل مختلفی در ایجاد آلودگی در یونیت داخلی دستگاه موثر هستند که در ادامه به آن ها پرداخته ایم :

نصب کولر در محیطی پر تردد

اگر یونیت داخلی دستگاه را در مکانی پر رفت و آمد مانند درب ورودی نصب کنید موجب خواهید شد که گرد و غبار بیشتری جذب فیلتر ها و دستگاه داخلی کولر شود. برای دیرتر کثیف شدن کولر آن را در محیطی کم تردد نصب کنید.

نصب کولر در نزدیکی آشپزخانه

کولرهای گازی اسپیلت چربی را به سرعت جذب خود میکنند و موجب میشود که فیلتر به سرعت پر از چربی شود و برای شستن آن نیاز به استفاده از محلول های جرم گیر پیدا میکنید.

 

مزایای سرویس کولر گازی 

سرویس کردن و شستن یونیت داخلی و خارجی دستگاه موجب میشود که راندمان دستگاه افزایش پیدا کند و در حالت سرمایش هوایی سردتر و در حالت گرمایش هوایی گرم تر را در محیط پراکنده کند. علاوه بر این موجب کاهش مصرف برق و کاهش تولید صدا از آن خواهد شد. همچنین در هنگام شستن و سرویس کولر گازی میتوان قطعات مختلف آن ر چک کرد و اگر قطعه ای در حال خراب شدن است آن را به سرعت تعمیر کرد و جلوی هزینه های اضافی را گرفت.

قبل از شروع نکات زیر را در نظر بگیرید 

قبل از اینکه اقدام به شستن یونیت داخلی و خارجی دستگاه کنید باید از قطع شدن برق اطمینان حاصل کنید. زیرا در صورت وصل بودن برق خطر برق گرفتگی و اتصالی بسیار زیاد خواهد بود. سپس وسایل مورد نیاز برای شستشو را در اختیار بگیرید مانند مواد جرم گیر , شیلنگ آب و احیانا برس نرم.

یونیت داخلی

فیلترهای هوا 

بعد از اینکه از قطع بودن برق مطمئن شدید و ابزارهای لازم را در اختیار گرفتید باید قاب پنل جلوی دستگاه را باز کنید. در پشت قاب دو عدد فیلتر تصفیه هوا وجود دارد که باید آن ها را خارج کنید. به چند روش میتوانید این فیلترها را تمیز کنید. اولین روش این است که آن ها به وسیله آب شستشو دهید تا گرد و غبار از روی آن ها کاملا پاک و منافذ آن ها باز شود. دومین کاری که میتوانید انجام دهید این است که با استفده از جاروبرقی گرد و غبار آن ها را بکشید. اگر فیلترها چربی به خود جذب کرده اند و نمیتوان با آب خالی و جاروبرقی آن ها شست باید از مواد جرم گیر استفاده کنید. مواد جرم گیر را بر روی فیلتر ها بزنید و چند دقیقه صبر کنید سپس با آب آن را به خوبی بشوئید.

 

طریقه شستن کولر اسپیلت
تمیز کردن سنسورها 

بعد از شستن فیلترها نوبت به تمیز کردن سنسورها می رسد. سنسورها وظیفه بررسی دمای محیط و انتقال آن به برد را دارند تا در صورت رسیدن دمای محیط به میزان دلخواه دور کمپرسور کم شود. اگر سنسورها به هر دلیلی دچار کثیفی و آلودگی شده باشند نمیتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و درعملکرد کولر گازی اختلال به وجود می آید. بعد از اینکه سنسورها را به خوبی تمیز کردید آن ها را بر سر جای خود قرار دهید.

تمیز کردن کویل ها 

معمولا کویل ها چربی و آلودگی زیادی به خود میگیرند. به همین دلیل برای تمیز کردن آن ها باید از مود جرم گیر استفاده شود. مقداری از مواد را بر روی کویل ها بریزید و حدود یک ساعت صبر کنید تا چربی ها به خوبی از بین بروند . سپس میتوانید با بخارشوی و یک برس نرم آن ها را کاملا تمیز کنید.

بعد از انجام تمام مراحل بالا باید نیم ساعت صبر کنید تا قطعات به خوبی خشک شوند سپس اقدام به روشن کردن کولر گازی کنید. روشن کردن دستگاه در حالت خیس موجب افزایش خطر برق گرفتگی و اتصال خواهد شد.

 

طریقه شستن کولر اسپیلت

یونیت خارجی 

اگر تا به حال سرویس کولر گازی را انجام داده اید و تجربه کافی در این خصوص دارید میتوانید درب بالای کندانسور را باز کنید و کویل های آن را با کارواش خانگی یا شیلنگ آب پر فشار بشوئید. بعد از تمیز شدن آن ها به سراغ جعبه برق بروید. خاک هایی که بر روی جعبه هستند را به خوبی تمیز کنید و برای اینکه لرزش دستگاه از بین برود تمام پیچ هایی که سیم های برق با آن ها نگه داشته میشوند را به وسیله پیچ گوشتی محکم ببندید. بعد از انجام این کار میتوانید درب بالای کندانسور را به حالت قبلی ببندید.

اما اگر تا به امروز تجربه ای در خصوص سرویس پنل بیرونی نداشته اید نیازی به باز کردن درب کندانسور ندارید. فقط کافیست کارواش خانگی یا شیلنگ را بر روی آن بگیرید تا تمام کثیفی ها تمیز شود. میتوانید از برس نرم نیز استفاده کنید.

 

طریقه شستن کولر اسپیلت

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

5 × سه =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴