کولر گازی اینورتر چیست؟ مهمترین تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی کدام است؟

کولر گازی اینورتر چیست؟ مهمترین تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی کدام است؟

امروزه بسیاری از افراد استفاده از کولر گازی اینورتر را به معمولی ترجیح میدهند. اما تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی در چیست که با استقبال بیشتری روبرو شده است؟ آیا با این تفاوت ها آشنا هستید؟ در این مقاله شش مورد مهم تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی را بررسی خواهیم کرد.

جهت هر گونه خدمات تعمیر کولر گازی و یا جا به جایی، راه اندازی و نصب کولر گازی خود می توانید با ما در تماس باشید.

 

کولر گازی اینورتر چگونه کار می کند؟

در نسل قدیم کولر گازی با کمپرسور دور ثابت، عملکرد سیستم برای تنظیم دمای کولر به این شکل بود که کاربر دمای مورد نظر خود را روی  تنظیم نموده و کولر با تشخیص دمای محیط از طریق ترموستات داخلی که به محض اینکه دمای محیط را با دمای دستگاه یکسان تشخیص می داد کمپرسور کولر را خاموش می کرد.

در نسل جدید کولر های گازی سیستم عملکرد تنظیم دمای محیط تغییر کرد و به جای استفاده از کمپرسور دور ثابت که برای تنظیم دما باید با فرمان ترموستات موتور دستگاه خاموش و روشن شود، تا دما به تعادل برسد از سیستم کمپرسور دور متغیر استفاده شده است.

کمپرسورهای دور متغیر در کولرهای گازی نسل جدید این امکان را به مصرف کننده می دهد که با رسیدن دمای محیط به دمای مورد نظر کاربر به جای خاموش نمودن موتور دستگاه ، دور موتور کاهش یابد تا مانع وارد شدن شوک الکتریکی به موتور و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق بیشتر شود.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

 

بسیاری از افراد معتقدند که کولرهای گازی اینورتر کارایی بهتری دارند و تفاوت کولرگازی اینورتر و معمولی بسیار زیاد است. قبل از اینکه به تفاوت آن ها بپردازیم قصد داریم وجه تشابه این دو نوع کولر را با یکدیگر مقایسه کنیم.

تشابه کولرگازی اینورتر و معمولی در سیکل مکانیکی و سرمایشی آن هاست. زیرا اغلب قطعات و اجزایی که در این دو نوع کولر گازی به کار رفته است مشابه هستند و تفاوت آن ها در چند قطعه می باشد. در واقع میتوان گفت تفاوت اصلی کولر گازی اینورتر و معمولی در مدار الکتریکی آن هاست. مدار الکتریکی موجب ایجاد تفاوت میان این دو نوع از کولرها شده است.

بررسی تفاوت های عمده کولر گازی اینوتر و معمولی

کولرگازی اینورتر و معمولی دارای چندین تفاوت مهم هستند که موجب میشود افراد تمایل بیشتری به انتخاب و خرید کولرهای اینورتر داشته باشند. این تفاوت ها باعث میشوند که در طولانی مدت در مصرف انرژی صرفه جویی شود و حتی موجب آسایش بیشتر افراد نیز بشود. اما این تفاوت ها چه هستند؟

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

سرعت متغیر موتور کولر

به جرات میتوان گفت اولین مزیت و اولین تفاوت کولرگازی اینورتر و معمولی در سرعت متغیر موتور است. سرعت موتور در کولرهای اینورتر متغیر است در صورتی که در کولرهای گازی این مساله وجود ندارد و دور موتور در آن ها ثابت می باشد. اما وجود سرعت متغیر در موتور چه مزیتی نسبت به دور ثابت دارد؟ زمانی که موتور سرعت متغیر دارد در هنگام روشن شدن با سرعت کمتری استارت میخورد و به مرور زمان سرعت آن بیشتر میشود. کم بودن سرعت موتور در حین روشن شدن به دلیل تغییرات ولتاژی و فرکانس های برق ورودی به کمپرسور موجب میشود که مصرف برق به شدت کاهش یابد. میزان کاهش مصرف برق تا 60 % نیز گزارش شده است که این مساله فاکتور مهمی از نظر خریداران خواهد بود.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

کاهش مصرف برق 

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم کولرهای اینورتر با سرعت آهسته ای شروع به کار میکنند و بعد از زمان مشخصی سرعت خود را افزایش میدهند. این حالت به دلیل غلبه بر اینرسی اتفاق می افتد. این مساله علاوه بر کاهش مصرف برق موجب میشود که فشار زیادی به کنتور برق وارد نشود. دومین مساله ای که موجب کاهش مصرف در کولرهای گازی اینورتر میشود این است که وقتی دمای محیط به میزان دلخواه رسید دور کمپرسور کم میشود اما خاموش نمیشود. نکته مهمی که در این نوع از کولرها وجود دارد این است که میتوانند با مقداری از ظرفیت خود کار کنند. اما کولرهای معمولی این مزیت را ندارند و از زمانی که روشن میشوند تا زمانی که خاموش شوند با 100% توان خود کار میکنند حتی اگر دمای محیط به دمای دلخواه برسد از دور کمپرسور کم نمیشود و موجب افزایش مصرف برق خواهد شد.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

سرمایش سریعتر و حفظ دمای دلخواه  

کولرهای گازی اینورتر سرعت بیشتری در سرد کردن محیط دارند همچنین میتوانند دمای محیط را در حالتی یکنواخت نگه دارند. این مساله به دلیل وجود دور متغیر در موتور آن هاست. زیرا به محض اینکه دمای محیط به حالت دلخواه رسید دور موتور کاهش پیدا میکند و دما را در حالت یکنواخت حفظ میکند . خاموش نشدن موتور مهم ترین علت برای خنک ماندن محیط محسوب میشود. اما کولرهای معمولی به محض اینکه دمای محیط به دمای دلخواه برسد موتور را خاموش میکند و در عرض مدت کوتاهی هوا گرم خواهد شد. بعد از آن دوباره موتور روشن میشود و تمام توان خود را برای خنک کردن محیط به کار میگیرد. این نوع از کارکرد موجب خواهد شد که دمای یکنواختی را تجربه نکنید و نوسان دمایی اتفاق بیفتد.

صدا و لرزش کمتر 

کولرهای گازی معمولی به این دلیل که از موتورهای معمولی بهره میبرند دور زیادی دارند و موجب میشوند که صدا و لرزش زیادی نیز تولید کنند. زیرا برای کار کردن نیاز به وجود آمپر بالا دارند. اما در کولرهای اینورتر شرایط بهع گونه ای دیگر است. این موتورها به دلیل قابلیت کار کردن با ظرفیت و دور کمتر صدا و لرزش خیلی کمی خواهند داشت.

طول عمر بالا 

به دلیل عدم خاموش و روشن شدن های مکرر در مورتور های اینورتر موجب کاهش استهلاک در آن ها خواهد شد. این مساله میتواند طول عمر دستگاه را در مقایسه با کولر گازی های معمولی بالاتر ببرد. پس انتخاب و خرید کولرهای اینورتر علاوه بر مزایای بیشماری که دارد میتواند موجب صرفه جویی در هزینه در طولانی مدت نیز بشود.

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

عدم وجود خازن و سیم پیچی 

یکی از دیگر از مزایای کولرهای گازی اینورتر این است که به جای سیم پیچ استارت دارای سیم پیچ ستاره هستند و در هنگام روشن شدن آمپر زیادی از برق نمیگیرد. این مساله باعث میشود که آسیب کمتری به بقیه وسایل برقی در منزل نیز وارد شود. عدم وجود خازن نیز یکی دیگر از مزایای این نوع از کولرهای گازی است.  زیرا برق ورودی AC را به برق DC تبدیل میکند و توانایی تنظیم دور کمپرسور را دارد. تبدیل برق ورودی در کولرهای اینورتر موجب میشود که این کولرها نیازی به خازن نداشته باشند.

سوال مهم: آیا میتوان کولر گازی های معمولی را اینورتر تبدیل کرد؟ 

واقعیت این است که نمیتوان کولرهای معمولی را به اینورتر تغییر داد زیرا اصلی ترین قطعه در کولرهای اینورتر کمپرسور و یا موتور آن است. فقط یک تغییر را میتوان در کولرهای معمولی انجام داد و آن را به کولر اینورتر نزدیک کرد آن هم نصب کیت های تغییر ولتاژ برق است. اگر در کولرهای معمولی کیت های تغییر ولتاژ را نصب کنید موجب خواهید شد که فرکانس برق تغییر کند. اما در بخش های دیگر کولر مانند موتور و قابلیت کارکرد آن تغییری ایجاد نخواهد شد. نصب این کیت ها میتواند تا حدودی مصرف برق را کاهش دهد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

3 × 2 =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴