اصول مهم جابجایی کولرگازی اسپیلت

اصول مهم جابجایی کولرگازی اسپیلت

جابجایی کولرگازی اسپیلت امری بسیار حساس است که اگر در آن ماهر نباشید موجب صدمه زدن به کولرگازی خواهید شد و خسارت سنگینی را به روی دوش خود خواهید گذاشت. در این مقاله به نحوه جابجایی کولرگازی اسپیلت و نکات مهمی در این خصوص پرداخته ایم.

افراد به هر دلیلی ممکن است مجبور به جابجایی کولرگازی اسپیلت شوند. این نوع از کولرها به دلیل حساسیتی که در قطعات دارند در هنگام جابجایی باید از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرند تا خسارتی به دستگاه وارد نشود. همچنین جهت مشاوره رایگان جهت نصب و یا تعمیر کولر گازی خود می توانید با ما تماس بگیرید. علاوه بر اینکه در نگهداری از کولرگازی اسپلیت باید نکات مهمی را رعایت کنید در جابجایی آن نیز باید نکات و موارد مهمی را در نظر بگیرید. در ادامه به روش جابجایی کولرگازی خواهیم پرداخت.

 

جابجایی کولرگازی اسپیلت

نکات مهم در جابجایی کولرگازی اسپیلت

قبل از آموزش نحوه جابجایی کولرگازی اسپیلت بهتر است نکاتی را خدمت شما بگوییم تا قبل از اقدام به جابجا کردن کولر گازی به آن ها توجه کنید.

برق را قطع کنید

شاید با خود بگویید که قطع کردن برق کولرگازی اهمیت زیادی ندارد اما قطع نکردن برق میتواند از طریق آسیب رساندن و سوزاندن برد دستگاه باعث شود که خسارت زیادی به دستگاه وارد شود. آسیب دیدن برد کولرگازی میتواند باعث صرف هزینه بسیار زیادی برای شما شود. پس قبل ازاز اقدام به جایجای کولرگازی از قطع بودن برق محل اطمینان حاصل کنید.

مراقب لوله ها باشید

لوله های کولر گازی در ایجاد عملکرد صحیح دستگاه نقش مهمی را ایفا میکنند. گاز مبرد از طریق همین لوله ها جابجا میشود وهوای گرم محیط نیز توسط لوله ها به بیرون هدایت میشود. اگر در حین جابجایی مراقب لوله ها نباشید به راحتی آسیب میبینند زیرا جنس آن ها از مس است و مس مقاومت بالایی در برابر ضربه ندارد. پس با مراقبت از لوله های مسی از ضربه خوردن و تا شدن آن ها جلوگیری کنید تا بعد از جابجایی نیازی به تعمیر کولرگازی نداشته باشید.

مراقب گاز کولر باشید

در حین جابجایی باید به خوبی مراقب باشید که گاز کولر خارج نشود تا بعدا نیاز به شارژ مجدد دستگاه نداشته باشید. در واقع یکی از ملاک هایی که میتوان تشخیص داد جابجایی کولرگازی اسپیلت به خوبی انجام شده یا خیر این است که بعد از جابجایی نیازی به شارژ مجدد و گازگیری نباشد.

 

جابجایی کولرگازی اسپیلت

چگونه کولرگازی اسپیلت را جابجا کنیم؟

بعد از اینکه نکات بالا را رعایت کردید نوبت به شروع جابجایی کولر میرسد. برای جابجا کردن کولرگازی روش زیر وجود دارد.

با استفاده از کمپرسور کولر گازی 

اولین روشی که قصد داریم برای جابجایی کولرگازی به شما بگوییم جابجایی به وسیله کمپرسور است. در این روش باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید بدون آسیب زدن به کولر آن را جابجا کنید.

ابزار مورد نیاز

ابتدا باید دو ابزار مهم را در اختیار داشته باشید. این دو ابزار شامل گیج و آچار آلن است که در این کار به شما کمک میکنند.

تخلیه گاز کولر

قبل از شروع جابجایی کولر باید گاز آن را خالی کنیم تا بعد از نصب مجددا گاز را به کولر تزریق کنیم. یونیت خارجی دستگاه که در فضای بیرون نصب میشود وظیفه جمع کردن گاز کولر از کندانسور را به عهده دارد.

15 دقیقه در حالت سرمایش

بعد از تخلیه گاز کولر باید آن را در حالت سرمایش قرار داده و اجازه بدهید که دستگاه به مدت 15 دقیقه کار کند. در طی این 15 دقیقه جریان تبرید به خوبی کامل میشود.

باز کردن درپوش

بعد از اینکه دستگاه به مدت 15 دقیقه کار و سیکل تبرید کامل شد باید درپوش شیر سرویس باز شود. درپوش شیر سرویس بر روی کندانسور قرار دارد.

 

جابجایی کولرگازی اسپیلتاتصال شیلنگ آبی گیج 

در این مرحله باید گیج کاملا بسته باشد و شیر آبی متصل به آن به شیر شوزنی و شیر سرویس وصل شود. قبل از آن باید شیر سوزنی باز شود. در باز کردن شیر سوزنی دقت کنید.

نحوه باز کردن شیر سوزنی

باز کردن شیر سوزنی به وسیله آچار آلن انجام میشود. پس در هنگام انجام این مراحل باید آچار آلن در سایز های مختلف را همراه داشه باشید. زیرا استفاده از سایز نامناسب میتواند باعث آسیب رساندن به دستگاه و ایجاد خسارت کند.

بستن شیر رفت

بعد از اینکه شیر سوزنی را به وسیله آچار آلن باز کردید باید شیر رفت را ببندید.  برای بستن شیر رفت نیز به آچار آلن نیاز دارید. با استفاده از سایز مناسب آچار آلن اقدام به بستن شیر کنید.

گیج

اگر بستن شیر رفت را به خوبی انجام داده باشید عقربه گیج پایین تر میرود. قبل از اینکه درجه گیج به زیر psi10 برسد باید شیر را بسته باشید.

بستن شیر برگشت

بعد از اینکه مراحل بالا را انجام دادید میتوانید به آرامی شیر برگشت را نیز ببندید. در هنگام بستن شیر برگشت نیز باید به صفحه گیج توجه کنید. در این مرحله اگر فشار گیج به زیر صفر رسید به معنی وکیوم است و در این زمان باید شیر برگشت کاملا بسته شده باشد.

خاموش کردن دستگاه

بعد از اینکه گیج در حالت وکیوم قرار گرفت و شیر برگشت را کاملا بستید باید کولر را بالافاصله خاموش کنید.

باز کردن کندانسور و اواپراتور

حالا میتوانید با خیال راحت شروع به باز کردن کندانسور و اواپراتور کنید. برای باز کردن این قطعات میتوانید از آچار لوله ای نیز استفاده کنید.

بعد از اینکه بخش داخلی دستگاه را جدا کردید نوبت به باز کردن یونیت خارجی کولرگازی میرسد.

جابجایی یونیت خارجی کولرگازی اسپیلت

 

جابجایی کولرگازی اسپیلت
برق را قطع کنید

ابتدا کولرگازی را خاموش میکنیم و برق آن را قطع میکنیم. همانطور که قطع کردن برق در جابجایی یونیت داخلی از اهمیت بالایی برخوردار بود در یونیت خارجی نیز مهم است زیرا باعث محافظت از کولرگازی و جلوگیری از آسیب به آن میشود.

بستن لوله مسی

در این مرحله نیاز به استفاده از آچار آلن دارید. با آچار آلن لوله مسی باریک کاملا ببندید.

خارج شدن آب از کولرگازی

پس از بستن لوله مسی آب از دستگاه خارج میشود. میتوانید زیر آن یک سطل قرار دهید تا آب به درون سطل بریزد.

کولر را روشن کنید

بعد از بستن لوله مسی باید دستگاه را روشن کنید تا گاز انباشته شده در لوله های کاملا خالی شود.

بستن لوله برگشت

در مرحله آخر از جابجایی کولرگازی اسپیلت باید لوله برگشت گاز را ببندید و دستگاه را خاموش کنید.

 

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

4 ديدگاه

 • وحیدی مهر 16, 1398 8:55 ق.ظ

  برای نصب یونیت خارجی چه مواردی باید رعایت شه؟

 • خردمند.ف مهر 16, 1398 9:36 ق.ظ

  فضای نصب اسپیلیت چجوری باید باشه؟

  • shiva مهر 16, 1398 9:45 ق.ظ

   درود..برای نصب کولر به فضای نصب یونیت خارجی و داخلی باید توجه شه.به صفحه نصب کولر گازی سر بزنید

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

12 + نه =

09101453194

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴