اجزای کولر گازی

اجزای کولر گازی

کولرهای گازی از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

کولرهای گازی دارای قطعات مختلفی هستند که هر کدام کارکرد های متفاوتی دارند. این قطعات باعث عملکرد صحیح کولر شده و نیاز افراد را به هوای خنک در حالت سرمایش و هوای گرم در حالت گرمایش را تامین میکنند. وجود اجزای کولر گازی در کنار یکدیگر بدنه و سیستم کولر گازی را تشکیل میدهند. در این مقاله به شرح اجزای کولر گازی خواهیم پرداخت و شما را با قطعات مختلف و کارکرد آن آشنا خواهیم کرد. جهت تعمیر کولر گازی با مشاوران ما در تماس باشید.

 

نکات مهم تعمیر کولر گازی

معرفی قطعات و کارکرد

کولرهای گازی و به خصوص کولرهای اسپیلت که به کولرهای دوتکه معروف هستند از دو بخش تشکیل شده اند. بخشی که شامل قطعات الکتریکی است و بخشی به نام قطعات مکانیکی.که در زمان نصب کولر گازی،برای هر قسمت به طور جداگانه اقدام می شود.

قطعات الکتریکی

بخشی از قطعات در کولر گازی وجود دارد که در دسته قطعات مکانیکی قرار دارند که به هر کدام از آن ها اشاره میکنیم.

 

 

الکتروموتور فن  و پروانه

در کولرهای گازی پنجره ای الکتروموتورفن و پروانه در کنار یکدیگر قرار دارند زیرا این نوع از کولرها دارای دو تکه مجزا نیستند. اما در کولرهای گازی اسپیلیت سرعت چرخش پروانه از وظایف الکتروموتور است. در دستگاه داخلی فن میتواند هوای خنک را به محیط دهد و در بخش خارجی دستگاه هوای گرمی را که گرفته است پس دهد. این نوع از فن ها را کندانسور نیز می نامند که در ادامه به معرفی کندانسور نیز پرداخته ایم.

 

نکات مهم تعمیر کولر گازی

برد الکترونیکی

برد یک قطعه الکترونیکی است که در هر دستگاهی قرار داشته باشد وظیفه کنترل عملکرد و صدور فرمان در بخش های مختلف دستگاه را دارد. وجود برد الکترونیکی در کولر گازی اسپیلت نیز وظیفه کنترل عملکرد بخش های مختلف را داراست.

 

نکات مهم تعمیر کولر گازی

اورلود ( فیوز حرارتی اوتوماتیک) 

اورلود یکی از قطعات الکترونیکی در کولرهای گازی است که اصلی ترین وظیفه آن محافظت از کولر گازی در برابر دمای بالاتر از حد مجاز , نوسانات و تغییر ولتاژ برق و سایر موارد را است.

سنسور

کاربرد سنسور در تمامی دستگاه های برودتی به معنی کنترل سرما و برودت به وسیله این دستگاه است. سنسور میتواند دستور قطع و وصل کمپرسور را بدهد. این قطعه یکی از قطعات الکترونیکی در کولرهای گازی اسپیلت است که در کولرهای گازی پنجره ای نیز به کار گرفته میشود.

خازن

یکی دیگر از اجزای کولر گازی که در دسته قطعات الکترونیکی جای دارد خازن است. وطیفه خازن راه اندازی موتور فن کولر است. از خازن برای بالا بردن گشتاور در موقع روشن شدن کمپرسور استفاده میشود.

 

نکات مهم تعمیر کولر گازی

تابلو برق

تابلو برق یکی از حیاتی ترین قطعات الکترونیکی و از اجزای کولر گازی است که وظیفه آن در کولرهای گازی اسپیلت و پنجره ای تامین برق مورد نیاز در بخش های الکتریکی دستگاه است. این وسیله نیز در دسته قطعات الکترونیکی کولر گازی قرار دارد.

 

قطعات مکانیکی

علاوه بر قطعات الکترونیکی قطعاتی نیز در کولر گازی بکار برده میشود که قطعات مکانیکی نام دارند که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

کمپرسور

کمپرسور یکی از قطعات بسیار مهم در کولر گازی است که دارای انواع مختلفی است و در دسته قطعات مکانیکی کولر گازی قرار دارد. کمپرسور تاثیر مهمی در سرمایش کولر دارد و وظیفه مکش گاز را به سمن فن کولر دارد.. میتوان از کمپرسور کولر به نام موتور کولر نیز یاد کرد. اگر با انواع کمپرسور آشنایی ندارید توضیحات زیر میتواند برای شما مفید واقع شود.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی یا اصطلاحا کمپرسور رفت و برگشتی صدای زیادی تولید میکنند. دلیل نامگذاری ان به پیستونی وجود یک پیستون در داخل سیلندر است. از این پیستون برای عمل فشرده سازی سازی مبرد استفاده میشود که ظرفیت آن بین 16000 تا 37000 BTU است.

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری نسبت به کمپرسور پیستونی صدای کمتر و مصرف بهینه تری دارد. در مکان هایی که حجم و فشار هوا زیاد است میتوان از این نوع کمپرسور استفاده کرد.  ظرفیت کمپرسور روتاری بین 6000 تا 35000  BTU است.

کمپرسور اسکرول

در داخل کمپرسور اسکرول دو مارپیچ وجود دارد که حرکت مخالف آن ها باعث میشود گاز فشرده سازی شود. به همین دلیل نام دیگر این کمپرسور مارپیچی است.

اما بهترین کمپرسور کدام است؟

بهترین کمپرسور اسکرول است که متاسفانه کم استفاده میشود اما پرکاربردترین کمپرسور در حل حاضر کمپرسور روتاری است.

کندانسور

در بخش خارجی کولرهای گازی اسپیلت مجموعه ای از سیم های مسی با طراحی مشبک قرار داد که کندانسور نامیده میشود. کندانسور وظیفه جذب و خروج هوای گرم را دارد . این حالت در مواقع سرمایش اتفاق می افتد و اگر قصد دارید از دستگاه به صورت گرمایشی استفاده کنید کندانسور میتواند هوای سرد محیط را جذب کند و آن را به هوای گرم تبدیل کند.

 

نکات مهم تعمیر کولر گازی

اواپراتور

اواپراتور وظیفه جذب هوای گرم و دادن هوای خنک را درحالت سرمایش و جذب هوای سرد و دادن هوای گرم را در حالت گرمایش دارد. اواپراتور در بخش داخلی دستگاه قرار دارد و شامل لوله های مسی با طراحی مشبک است. هوای گرم را از بالای دستگاه جذب و هوای خنک را از زیر دستگاه به بیرون هدایت میکند. اواپرتور را میتوان از اجزای کولر گازی و در دسته قطعات مکانیکی قرار داد.

ماده مبرد

نام دیگر گاز خنک کننده در کولرهای گازی ماده مبرد است. این ماده میتواند گرمای محیط را از طریق اواپراتور جذب کند و آن را از مایع به گاز تبدیل کند. نیرویی که باعث چرخش این گاز در کولر و اواپراتو میشود توسط کمپرسور تامین میشود.

لوله مویی

در کولرهای گازی بخشی وجود دارد به نام لوله های مویی. این لوله ها جزو قطعات مکانیکی کولر گازی هستند و وظیفه آن ها افت فشار گاز مبرد است. این افت فشار در گاز مبرد میتواند فرصتی ایجاد کند تا آن در اواپراتور تبخیر شود و دوباره به جریان بیفتد.

 

نکته

بروز مشکل در هر کدام از این قطعات میتواند باعث اختلال در کل سیستم شود. قطعات مکانیکی و الکترونیکی هر کدام نقشی اساسی در دستگاه دارند و در صورت بروز مشکل برای هر کدام از آن ها باید از متخصصان امر کمک گرفت. اجزای کولر گازی دارای حساسیت هستند و اگر به خوبی از آن مراقبت نشود و سرویس ها و چکاپ های دوره ای انجام نشود باعث خرابی و هزینه های هنگفت برای شما خواهد شد. پس در صورت مشاهده هر گونه ایراد و یا اختلال در عملکرد دستگاه از تکنسین های تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

4 × یک =

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴