عیب یابی کولر گازی اسپیلت

عیب یابی کولر گازی اسپیلت

چگونه کولر گازی خود را عیب یابی کنیم؟

کولرهای گازی به دلایل مختلف دارای ایراد و مشکل در کارکرد میشوند. بسیاری از این ایرادات را میتوان تشخیص داد و اقدام به حل کردن آن ها کرد. عیب یابی کولر گازی اسپیلت امری تخصصی است و باید تشخیص آن را به متخصصان سپرد تا آسیبی به دستگاه نرسد. در این مقاله به عیب یابی کولر گازی اسپیلت پرداخته ایم و شما را با انواع مشکلات آن آشنا خواهیم کرد. در صورتی که نیاز به خدمات کولر از جمله  تعمیر کولر گازی  دارید با ما تماس باشید.

عیب یابی کولر گازی 

عیب یابی کولر گازی اسپیلت میتوان کار ساده و در عین حال پیچیده ای باشد. افرادی که تجربه  کار فنی دارند میتوانند به راحتی این مشکلات را تشخیص داده و درصدد رفع آن ها بربیایند. برای عیب یابی کولر گازی اسپیلت پارامترهای مختلفی وجود دارد که با بررسی هر کدام از آنها میتوان به مشکل پی برد و از طریق راه های گوناگون آن ها را مرتفع ساخت.

عیب یابی کولر گازی اسپیلت و علائم کلی کارکرد نامناسب

در این مقاله قصد داریم به جای بررسی علائم جزیی , علائمی کلی را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید به وسیله آن عیب یابی کولر گازی اسپیلت را انجام دهید. اولین علامتی که میخواهیم دباره آن توضیح دهیم سوپر هیت است. آیا با سوپر هیت آشنایی دارید؟

سوپرهیت چیست؟

در حالت سوپر هیت میتوانیم اطمینان پیدا کنیم که هیچ مایع مبردی وارد کمپرسور نشده است. زیرا حالت سوپر هیت زمانی به وجود می آید که تمام مایع تبخیر شده باشد. سوپرهیت شرایط مختلفی دارد که شامل نرمال , زیاد و ناکافی است.

عیب یابی کولر گازی

شرایط نرمال

در شرایط سوپرهیت نرمال باید اختلاف دمای بخار خروجی و دمای اشباع شده گاز بین 5C تا 10C باشد.

سوپرهیت زیاد

در شرایط سوپرهیت زیاد دمای بخار خروجی بالاتر از 10C است و ممکن است به 20C نیز برسد. در این حالت اختلاف دما بین سوپرهیت نرمال و سوپرهیت زیاد بالای 10C است. در مواقعی سوپرهیت زیاد رخ میدهد که مایع کم به اواپرتور وارد شده باشد.

سوپرهیت ناکافی

در حالت سوپرهیت ناکافی دمای اواپراتور تنها به 4C خواهد رسید که میتوان گفت صفر است. این حالت بیانگر وجود مایع مبرد در اواپراتور است.

پس نتیجه خواهیم گرفت که مقدار سوپرهیت نشان دهنده میزان وجود پاز ( مایع مبرد) در اواپراتور است. بهترین حالت برای سوپرهیت حالت نرمال است.

ساب کولینگ

ساب کولینک نشان دهنده اختلاف دما بین گاز در کندانسور و دمای مایع در خروجی کندانسور است. ساب کولینگ مانند سوپرهیت نیز حالت های مختلفی دارد که در زمان عیب یابی کولر گازی باید آن را مورد بررسی قرار داد.

عیب یابی کولر گازی

ساب کولینگ عادی و نرمال

ساب کولینگ در دمای نرمال باید بین 4C تا 7C باشد. در شرایط نرمال بخار مایع با 70C وارد کندانسور میشود و در طی زمان به مایع تبدیل میشود.

ساب کولینگ زیاد

در شرایطی که ساب کولینگ زیاد است دمای آن حدودا 12C است. در این حالت دمای گاز 39C و دمای گاز خروجی   27C است.

ساب کولینگ کم

 اگر با کمبود مایع در کنداسور مواجه باشیم با ساب کولینگ کم روبرو خواهیم شد که مقدار آن صفر خواهد بود.

ساب کولینگ بیان گر مقدار مایع مبرد در کندانسور کولر گازی است. طبیعا اگر مقدار آن زیاد و بیش از حد نرمال باشد به معنی وجود مایع مبرد به مقدار زیاد در کندانسور است. و کم بودن آن به معنی وجود مقدار کم مایع مبرد در کندانسور است.

بررسی اشکالات متداول کولر گازی اسپیلت

کارایی پایین کولر در ایجاد سرما

عدم کارآیی کولر گازی در ایجاد هوای خنک و مطبوع دلایل زیادی دارد که به آن ها اشاره میکنیم:

تنظیم دمای مناسب

باید دمای کولر را با توجه به گرمای هوا و مساحت منزل تنظیم کنید. اگر مساحت منزل شما زیاد است و نیاز به سرمای بیشتری دارد باید دمای کولر را تا حد امکان کاهش دهید تا هوای خانه خنک شود.

مانع در ورود و خروجی هوا

پنل کولر را بررسی کنید. ممکن است مانعی خارجی در راه رفت و برگشت هوای کولر گازی قرار گرفته باشد و کولر نتواند به خوبی هوا را در محیط پخش کند.

سرعت فن

فن یکی از عوامل خنک کردن هوای کولر است. اگر در کارکرد فن مشکلی به وجود آید میتواند در میزان خنک هوای کولر تاثیر منفی داشته باشد.

پخش غبار در هنگام روشن شدن کولر گازی

اگر در هنگام روشن کردن کولر تصور کردید که غبار در فضا پراکنده شده است اصلا نگران نباشید.  این غبار نیست. به دلیل کاهش سریع دمای اتاق شما شاهد مه هستید. مه به وجود آمده خیلی زود از بین می رود.

 

عیب یابی کولر گازی

شنیدن صدای نویز در هنگام کار کولر گازی

اگر در هنگام کارکردن کولر گازی صدایی مانند نویز شنیدید ممکن است به دلیل جریان مبرد در کولر گازی و یا یکی از قطعات باشد. این مساله عادی است اما اگر ادامه دار شد و مشکلات دیگری نیز بروز پیدا کرد کولر را به سرعت خاموش کرده و با متخصصین تماس بگیرید تا کولر گازی شما را بررسی کنند.

ریخته شدن آب در دستگاه

وسایل برقی مانند کولر گازی نیاز به نگهداری و مراقبت دارند و تماس اب با این وسایل بسیار خطرناک است. اگر بر اثر اتفاق و یا سهل انگاری متوجه شدید که آب بر روی دستگاه ریخته است به سرعت برق را قطع کنید و با تکنسین تماس بگیرید.

نویز غیر عادی

همانطور که در بالا گفتیم شنیدن صدای نویز عادی است اما اگر این صدا غیر معمولی شد و شما را نگران کرد کولر گازی را خاموش کنید و از یک متخصص عیب یابی کولر گازی بخواهید تا کولر شما را بررسی کند.

کابل و دوشاخه بسیار داغ شده

اگر مشاهده کردید که دوشاخه کولر و یا کابل آن به طور غیر عادی داغ شده اند باید به سرعت کولر را خاموش کنید. زیرا خطر جرقه و آتش سوزی دارد.

تولید بوی بد

اگر در هنگام کارکردن کولر گازی مشاهده کردید که بویی نامطبوع از آن خارج میشود به احتمال زیاد به دلیل سوختگی در یکی از قطعات داخلی است. کولر گازی را خاموش کنید و از یک متخصص عیب یابی بخواهید که کولر گازی شما را به خوبی بررسی کند و دلیل بوی نامطبوع را تشخیص و آن را برطرف کند.

چشمک زدن نور نمایشگر

اگر مشاهده کردید که دکمه Run  در حال چشمک زدن است و بعد از زودن دباره دوشاخه چشمک ها قطع نمیشود باید به دلیل بروز مشکلی در سیستم باشد. کولر را خاموش کنید تا به سرعت عیب یابی آن انجام شود.

عیب یابی کولر گازی

تعمیر کولرهای اسپیلت نیاز به یک متخصص عیب یابی دارد و بسیاری از عیب های آن را نمیتوان به راحتی تشخیص و آن ها را برطرف کرد. اگر در حوزه های فنی متخصص نیستید تعمیر و نصب کولر گازی را به دست اهل فن بسپارید.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴