5 نکته در آموزش تعمیر کولر گازی

5 نکته در آموزش تعمیر کولر گازی

در این مقاله به ارائه 5 نکته در آموزش تعمیر کولر گازی اسپیلت می پردازیم. برای خنک سازی محیط در فصول گرم سال اغلب از وسایلی همچون کولر آبی و کولر گازی استفاده می شود.

استفاده از کولر آبی در مناطقی که دارای رطوبت بالایی می باشند زیاد کاربردی نیست از این رو در مناطق شمالی و جنوبی کشور معمولا برای خنک سازی از کولر گازی استفاده می شود.

5 نکته در آموزش تعمیر کولر گازی

یکی از انواع سیستم های خنک کننده که می تواند به سرعت دمای هوا را تغییر دهند و گرما را از محیط حذف کند کولر گازی اسپیلت می باشند.

نحوه سرما سازی در کولر گازی به این صورت می باشد که کولر گازی برای خنک کردن هوای محیط از فرایند تبدیل گاز به مایع استفاده می کند و در نهایت نیز با افزایش فشار مایع را مجددا به گاز تبدیل می کند و نتیجه آن تولید هوای سرد و انتقال آن به محیط است.

کولر گازی اسپیلت

کولر گازی اسپیلت از اجزای اصلی تشکیل که عبارتند از یک بخار کننده و کمپرسور، کندانسور و یک دمنده هوا.

گاز فرئون سرد وارد کمپرسور شده دما و فشار بالا می رود این گاز گرم وارد کندانسور شده و حرارت خود را از دست می دهد و تبدیل به مایع می شود.

فرئون مایع وارد شیر انبساط شده و در این فرایند تبخیر می شود فشار پایین آورده و به گاز تبدیل می شود گاز سرد وارد اواپراتور شده و گرمای محیط را می گیرد و دمای هوای اتاق را پایین می آورد.

 

 

تعمیر و سرویس کولر گازی

در واقع این سیکل گردش توسط قطعات مکانیکی و الکترونیکی صورت می گیرد که هر کدام در صورت عدم کارکرد باعث مشکلات در سیکل گردش خواهند شد.

تعمیر و سرویس کولر گازی و مشکلات مکانیکی دستگاه کولر گازی اسپیلت می تواند ناشی از فشار نامناسب و یا کویلها باشد و از جمله مسائل مهم در کولر گازی می باشد.

برای رفع این مشکل وصل کردن گیج فشار به شیر سرویس می باشد تا از میزان گاز موجود در کمپرسور آگاه شد.

در صورت کم بودن مبرد گاز دستگاه میزان گرمای از محیط کم شده و راندمان سرمایی دستگاه پایین می اید یکی از دلایل کم بودن گاز دستگاه نشت مبرد می باشد برای پیدا کردن نشتی گاز می توان از سنسورهای الکترونیکی و یا کف صابون استفاده کرد.

نکته مهم از آنجایی که روغن همراه مبرد جریان دارد در محل نشت سطح روغنی می شود دلیل دیگر برای شارژ ناکافی می تواند مربوط به فشار نامناسب دستگاه باشد.

شارژ زیاد مبرد بدلیل شارژ نامناسب نیز باعث مشکلاتی در سیستم کار کولر گازی اسپیلت ایجاد خواهد کرد.

کاهش ظرفیت سرمایی نیز دلیل شارژ نامناسب خواهد شد کمپرسور باید تلاش بیشتری برای پمپ کردن مبرد یا گاز انجام دهد که موجب کاهش سرعت مبرد در مسیر شده و عملا ظرفیت سرمادهی سیستم پایین می آید باید به پلاک نصب شده روی دستگاه کولر گازی توجه کرد و مقدار مناسب از مبرد یا گاز شارژ شود .

 

تعمیر و سرویس کولر گازی
کندانسور

کندانسور نیز از جمله قطعات میکانیکی دستگاه کولر گازی می باشد که نقش مهمی در تبخیر مبرد یا گاز ایفا می کند. در صورت گرفتگی کندانسور گرمای مبرد به خوبی جذب نشده و همین دلیل باعث ایجاد افزایش دما خواهد شد و برای رفع ان باید کویل کندانسور را تمیز کرد.

و در هنگام تمیز کردن کویل کندانسور باید مراقب بود به فین های کندانسور آسیبی وارد نشود و در مسیر خود فین آن از بالا به پایین عمل تمیز کردن صورت گیرد.

اواپراتور که در پنل داخلی قرار گرفته و وظیفه ان جذب گرمای محیط و سیکل گردشی خنک کردن محیط را انجام می دهد چند عامل منجر به کمبود ظرفیت اواپراتور می شود اولین حالت گرفتگی کویل می باشد در این حالت به دلیل کند شدن انتقال حرارت بین هوا و گاز ظرفیت سرمادهی کاهش می یابد.

اختلاف دمای هوای ورود و خروج کم می شود کم شدن جریان هوای عبوری از روی اواپراتور اختلاف هوای ورود و خروج زیاد بوده و دمای خروجی بسیار کم است این وضعیت می تواند به دلیل گرفتگی فیلتر هوا و یا مشکل فنی نیز باشد.

 

کولر گازی اسپیلت

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

یک × 1 =

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴