نحوه کارکرد کولرگازی اسپیلت دیواری ( split wall )

نحوه کارکرد کولرگازی اسپیلت دیواری ( split wall )

کوارهای دو تکه ( اسپیلت ) نوعی دستگاه تهویه مطبوع است کولر گازی اسپیلت دیواری که تجهیزات تبرید از جمله کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، فن هوادهی و غیره به صورت دو واحد مجزا در یک دستگاه گرد آمده است.

در این حالت غالبا کمپرسور و کندانسور و عامل انبساط در یک واحد خارجی ( out door ) که در بیرون از ساختمان قرار می گیرد و اواپراتور به همراه فن هوادهی در یک واحد واحد دیگ به نام واحد داخلی (  in door  ) که در داخل ساختمان نصب می شود تشکیل شده است.

سیکل مکانیکی کولر گازی اسپیلت دیواری

  • کمپرسور:
  • قلب یک سیستم تراکمی است و بطور کلی دو عمل مهم را انجام می دهد مبرد را را متراکم و با ایجاد اختلاف فشار در سیستم موجب گدش ماده سرمازا در سیکل می شود کمپرسور بخار مبرد کم فشار با دمای کم را از طریق لوله مکش جذب کرده و پس از متراکم نمودن آن از طریق لوله رفت با فشار و دمای بابلا به سمت کندانسور هدایت می کند.

کندانسور  :

  • لوله نسبتا بلندی بصورت مارپیچ در آمده است ابتدای آن به لوله رفت کمپرسور و انتهای آن به درتیور متصل است . در کندانسور ( تقطیر کننده یا چگالنده ) گاز به مایع تبدیل می شود. یعنی مبردی که با فشار زیاد و بصورت فوق گرم از لوله رفت کمپرسور خارج می گردد بر اثر تبادل حرارت با محیط خارج گاز را خنک می کند و به مایع تبدیل میکند.

جنس کندانسور در کوارهای گازی از مس ساخته می شود و برای انتقال حرارت بهتر و افزایش استحکام به کندانسور پره های فین اضافه می شود پره های کندانسور سطح تماس را زیاد کرده و خنک شدن را آسان می کند . به یاد داشته باشید گرد و غبار و جرمی که روی لوله های کندانسور را می پوشاند به منزله عایق هستند و از انتقال حرارت و خنک شددن جلوگیری می کند و باید آن را تمیز نگه داشت . کندانسورها کمتر دچار مشکل می شود اما بر اثر مرور زمان و بر اثر کار زیاد سیستم ممکن است داخل و خارج آن جرم ایجاد شده باش که بایک مواد مناسب شستشو داده شود و بر اثر پوسیدگی و ضربه خوردن سوراخ گردد و آنرا جوش داد.

  • درایر ( صافی ) :برای تمیز نگه داشتن مدار گردش مبرد سیستم تهویه کننده از جرم نصب فیلتر الزامی می باشد زیرا تا حد زیادی در اندمان دستگاه  موثر است و قبل از ورود به لوله مویی استفاده می شود.
  • کاپیلاری تیوپ ( لوله مویی ) : باعث کاهش فشار و افزایش سرعت مبرد می شود .اسپیلت دیواری

فاکتور انتخاب لوله مویی :

قدرت و نوع کمپرسور

نوع مبرد

حجم دستگاه سرد کننده

اسپیلت دیواری

گرفتگی لوله مویی از اشکالاتی است که اغلب قابل مشاهده می شود گرفتگی لوله های مویی بیشتر ناشی از رسوبات روغن، رطوبت، ذرات و براده هایی است که بعد از جوشکاری در داخل لوله ها ایجاد می شود و سبب کاهش فشار تا قبل از رسیدن به اواپراتور می شود. جهت رفع این عیب باید آن را تعویض یا به وسیله مواد شستشوی مناسب تمیز و سرویس نمود.

  • اواپراتور ( تبخیر کننده ) : مایع را به بخار تبدیل می کند.

کلاف اواپراتور دو عمل مهم را انجام می دهند.

  • خنک کردن هوا
  • گرفتن رطوبت اضافی هوا

هنگامی که هوا از اطراف اواپراتور عبور می کند  کولر گازی یا همان اسپیلت دیواری سرد شده و رطوبت اضافی موجود در هوا به نقطه شبنم خود رسیده و روی کلاف تقطیر زیاد می شود قطره های حاصل از تقطیر آب از روی لوله های اواپراتور آرام آرام در کف قاب دستگاه و زیر کمپرسور و کندانسور جمع می شود و تبخیر می شود که ب خنک شدن کمپرسور و کندانسور کمک می کند.

خنک کردن هوا : فن اواپراتور هوای داخل فضای موجود را از طریق یک صافی مکیده و از روی کلاف اواپراتور عبور می دهد و پس از خنک کردن و تصفیه شدن هوا از طریق کانال به سمت اتاق دوباره هدایت می کند.

در خصوص مشاوره رایگان میتوانید در صفحه تماس با ما با مشاورین متخصص ما ارتباط بگیرید

شما عزیزان می توانید برای تعمیر کولر گازی خود و یا نصب کولر گازی با ما تماس بگیرید. شرکت تعمیرات مرکزی تهران ارائه دهنده ی بهترین خدمات به شما عزیزان است.

[تعداد: 2   میانگین: 4/5]

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

18 − 2 =

Call Now Button۰۹۱۰۱۴۵۳۱۹۴